Rok 2025 to data wyjątkowa dla wszystkich Polaków. W tym roku wypada jubileusz Tysiąclecia Królestwa Polskiego! Właśnie mija równo 1000 lat od koronacji pierwszego króla Polski - Bolesława I Chrobrego z dynastii Piastów. Co więcej - w tym samym roku koronowano też kolejnego króla Polski, czyli syna Bolesława, Mieszka II Lamberta. Co za niesamowita historia!
Nasze państwo powstało zaledwie kilkadziesiąt lat wcześniej, za rządów pierwszego polskiego władcy, Mieszka I, księcia Polan, który w 966 r. przyjął chrzest. Dziś pamiętamy to jako Chrzest Polski. Jego syn, Bolesław, dokonał czegoś równie wielkiego.
To właśnie Bolesław Chrobry, w 1025 roku, niedługo przed swoją śmiercią, jako pierwszy z dynastii Piastów włożył na głowę królewską koronę. Polska stała się Królestwem. Status królestwa w czasach średniowiecza oznaczał, że Państwo Polskie było całkowicie samodzielne - nasi władcy mogli sami decydować o losie swoim i swoich poddanych.
Jak poznać historię pierwszego króla Polski? Wystarczy zagrać w naszą grę planszową!
Nasza autorska gra planszowa Droga do Korony przedstawia dzieje Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Grając w nią poznajemy kolejne wydarzenia historyczne i etapy powstawania naszego państwa. Zapraszamy do zabawy - wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania gry i samej rozgrywki znajdziecie poniżej :)
Najdrożsi!
Bardzo cieszymy się, że jesteście zainteresowani naszymi darmowymi materiałami. Zapraszamy do korzystania i wspólnego poznawania świata archeologii i odkryć archeologów :)
Pamiętajcie, że prowadzimy warsztaty edukacyjne o archeologii i historii w przedszkolach i szkołach podstawowych. Pracujemy też w bibliotekach, domach kultury i innych instytucjach związanych z edukacją Najmłodszych. A czasami jesteśmy zapraszani na archeologiczne imprezy urodzinowe :)
Jeśli jesteście zainteresowani zaproszeniem nas do swojego przedszkola lub szkoły to zachęcamy do kontaktu i zapisów! Dziękujemy!
Podoba Ci się historia i archeologia? Chcesz, żeby Twoje dziecko albo Twoi uczniowie polubili odkrywanie przeszłości?
Zaproś nas do swojej szkoły lub przedszkola!
Nasze zajęcia to jeszcze bardziej niesamowite aktywności i prawdziwe Dotykanie Przeszłości :) Aktualną ofertę zajęć znajdziesz tutaj:
Chcesz zaprosić nas do szkoły
albo przedszkola?
Napisz do nas!
Przed rozgrywką zapoznaj się z Instrukcją. Na szczęście zasady są bardzo proste!
DROGA DO KORONY - gra dla Każdego!
Nasza gra to świetna propozycja na wspólną, rodzinną rozrywkę. Może też zostać wykorzystana przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej jako element lekcji o początkach Polski lub jako praca plastyczna do wykonania w ramach pracy grupowej. Nasza gra może też służyć jako powtórka materiału poznanego na lekcjach historii (klasy IV i V) dotyczących okresu wczesnego średniowiecza i monarchii wczesnopiastowskiej.
Rozgrywka - przebieg
Grę rozpoczyna najmłodszy z graczy - gramy od najmłodszego do najstarszego. Gracz rzuca kostką i przemieszcza swój pionek o odpowiednią liczbę pól. Gramy dotąd, aż jeden z Graczy jako pierwszy stanie na polu Meta.
W grze istnieje kilka pól specjalnych, które wpływają na ruchy graczy - mogą być skrótem, zmuszają do opuszczenia kolejki lub udzielenia odpowiedzi na pytanie z Kart Pytań. Szczegóły poznacie, czytając Instrukcję.
Rozgrywka - przygotowanie
Obok planszy przygotuj stos 18 Kart Pytań. Pionki ustaw na polu Start. Możesz też ustawić sklejone Modele 3D w odpowiednich miejscach na planszy.
Gra planszowa DROGA DO KORONY
Jest to gra dla 2-4 graczy w wieku od 6 do 99 lat. Celem gry jest przejście do pola Meta (pole z mapą Królestwa Polskiego w roku 1025). Wygrywa ten Gracz, który jako pierwszy dotrze na Metę.
Przygotowanie zestawu do gry
Grę można samemu przygotować w domu. Na szczęście to nic trudnego :) Potrzebne będą tylko:
1. nożyczki i klej do papieru
2. kilkanaście kartek papieru A4 (najlepiej nieco grubszego - świetny będzie np. blok techniczny)
3. kredki i flamastry (jeśli chcesz pokolorować wydruki czarno-białe)
4. przygotowane przez nas pliki gry planszowej DROGA DO KORONY do wydrukowania:
- Plansza w formacie A2 / 4xA4 (POBIERZ PLANSZĘ - wersja czarno-biała) (POBIERZ PLANSZĘ - wersja kolorowa)
- Instrukcja (POBIERZ INSTRUKCJĘ - wersja czarno-biała) (POBIERZ INSTRUKCJĘ - wersja kolorowa)
- Karty Pytań (POBIERZ KARTY - wersja czarno-biała) (POBIERZ KARTY - wersja kolorowa)
- Pionki, Kostki i Modele (POBIERZ PROJEKTY - wersja czarno-biała) (POBIERZ PROJEKTY - wersja kolorowa)
PLANSZA jest przygotowana do wydruku w formacie A2. Można ją wydrukować, dzieląc ją na 4 strony formatu A4 (sprawdź tryb wydruku plakatu w programie do odczytu plików PDF).
Pliki KART PYTAŃ drukuj DWUSTRONNIE - co druga strona w przygotowanych plikach to strona z okładkami (tyłami) Kart Pytań. Jeśli nie chcesz zadrukować tyłu Kart to drukuj CO DRUGĄ STRONĘ plików projektu :)
Podsumowując: na kompletny zestaw do gry składają się łącznie:
- 1 plansza
- 18 Kart Pytań
- 1 kostka 4-ścienna
- od 2 do 4 pionków
- 3 modele 3D: Mostu Lednickiego, Grodu Gnieźnieńskiego i Katedry Gnieźnieńskiej (modele to tylko dodatek, który sprawia, że plansza będzie wyglądać bardziej atrakcyjnie. Nie wpływają na przebieg rozgrywki. Jeśli chcesz, możesz je pominąć)
796-273-741 / 513-404-650
Wszystkie treści, materiały oraz elementy graficzne
umieszczone w tym serwisie podlegają ochronie prawnej.
© Archeologiczne Warsztaty.
Wszelkie prawa zastrzeżone.