Tworząc naszą ofertę warsztatów dla szkół podstawowych szczególny nacisk kładziemy na sensoryczność zajęć. Dlatego też podczas naszych warsztatów nie tylko będziemy oglądać przedmioty z przeszłości, ale również dotykać zabytki oraz surowce, z których zostały wykonane. Będziemy słuchać starożytnych dźwięków - tych wydawanych przez prehistoryczne instrumenty, jak i tych, które towarzyszyły wykonywaniu codziennych czynności. Niejednokrotnie poczujemy także zapach rozpalanego przy pomocy prehistorycznego sprzętu ognia czy zapach przepalonej w ognisku gliny. Poznamy smaki tamtych czasów, odtwarzając starożytne przepisy kulinarne.
Nasze warsztaty są bardzo dynamiczne. Podczas jednego spotkania poświęcamy się licznym, zróżnicowanym aktywnościom. Możemy nie tylko ulepić garnek z gliny, ale także rozpalić pradawny ogień i smakować potrawy z odległej przeszłości!
pracujemy
indywidualnie i grupowo
prowadzący zajęcia:
zawodowi
archeolodzy
miejsce zajęć:
wskazana przez Państwa placówka
liczba uczestników:
do 25 osób
długość zajęć:
90 minut
OTO NASZE ARCHEOLOGICZNE TEMATY
NA ROK SZKOLNY 2024/2025
Podczas zajęć przyjrzymy się pracy archeologa, poznamy ważne dla niego naukowe terminy oraz weźmiemy udział w prawdziwych wykopaliskach (z piachem i łopatami włącznie!). Skupimy się na wykopanym artefakcie i opiszemy go, używając specjalnych narzędzi i naśladując pracę gabinetową archeologów. Będziemy też sklejać w całość zniszczone repliki zabytki!
Podczas zajęć poznamy fascynującą historię starożytnego Rzymu oraz codzienne życie jego mieszkańców. W czasie warsztatów wspólnie zbudujemy model łuku architektonicznego, ułożymy mozaiki z prawdziwego marmuru, rozświetlimy pomieszczenie za pomocą rzymskich lampek oliwnych oraz samodzielnie wykonamy z gliny i zagramy w starożytną rzymską grę planszową!
Podczas zajęć dowiemy się co dzisiejsza nauka może powiedzieć o najdawniejszych dziejach ludzkości. W czasie warsztatów zobaczymy między innymi jak wyglądały krzemienne narzędzia i broń oraz jak działały prahistoryczne wiertarki. Rozpalimy pradziejowy ogień, stworzymy wydmuchiwane malowidło jaskiniowe oraz wykonamy pradawną biżuterię!
Podczas zajęć poznamy starożytne sposoby zapisywania informacji. W czasie warsztatów zobaczymy jak wykonuje się papirus, ulepimy gliniane tabliczki, przy pomocy stilusów spróbujemy zapisać tekst na woskowych tabliczkach, a także nauczymy się pisać gęsim piórem i zobaczymy jak pieczętować dokumenty!
Podczas zajęć przekonamy się, że życie w średniowieczu było niezwykle ciekawe. W czasie warsztatów zobaczymy pokaz wykonywania woskowych świec, obejrzymy ekwipunek rycerza, zagramy w kości za pomocą kostek do gry z kości zwierzęcych i będziemy pisać gęsimi piórami. Do domu zabierzemy też własnoręcznie ozdobiony według średniowiecznych wzorów kafelek!
Podczas zajęć poznamy codzienne życie w czasach starożytnego Egiptu. Dowiemy się kim byli faraonowie i jak budowano miejsca ich wiecznego spoczynku - piramidy i skalne grobowce. Odkryjemy tajniki mumifikacji i przekonamy się na czym polegała praca skrybów, pisząc i tłumacząc hieroglify. Wykonamy też egipską biżuterię - replikę starożytnej bransoletki!
Podczas zajęć przeniesiemy się do czasów wczesnego średniowiecza i poznamy dwa wielkie ludy: Słowian i Skandynawów. Odkryjemy historię początków Polski oraz przekonamy się co stało za sukcesami wczesnośredniowiecznych wojowników. Zbudujemy modele chat zrębowych, odczytamy skandynawskie pismo runiczne oraz ozdobimy drewniane grzebienie, które później zabierzemy ze sobą do domu. Poznamy też tajemnice wypraw wikingów!
Masz pytania o nasze warsztaty?
Napisz do nas!
796-273-741 / 513-404-650
Wszystkie treści, materiały oraz elementy graficzne
umieszczone w tym serwisie podlegają ochronie prawnej.
© Archeologiczne Warsztaty.
Wszelkie prawa zastrzeżone.