Cieszymy się, że tu jesteś! Pamiętaj o polubieniu naszej strony na Facebook'u :)

Przygotowanie gry zajmie kilka, no może kilkanaście minut :)

To dobra okazja na zapoznanie się z opisami poszczególnych bogów i bogiń.

Poznaj naszą

ofertę zajęć!

Podoba Ci się historia i archeologia? Chcesz, żeby Twoje dziecko albo Twoi uczniowie polubili odkrywanie przeszłości?

Zaproś nas do swojej szkoły lub przedszkola!


Nasze zajęcia to jeszcze bardziej niesamowite aktywności i prawdziwe Dotykanie Przeszłości :)  Aktualną ofertę zajęć znajdziesz tutaj:

Chcesz zaprosić nas do szkoły

albo przedszkola?

Napisz do nas!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy!
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Jak grać?

 

W grze chodzi o to, by na podstawie wskazówek otrzymywanych po odpowiedzeniu na pytania odgadnąć jaki bóg został wybrany przez drugiego gracza. Nie ma tutaj jednego wygranego - zależy nam na rodzinnej zabawie i wesołym sposobie na naukę podstaw mitologii. Jeśli chcecie to możecie jednak wprowadzić do gry punktację :) 

 

Zgadnij którym bogiem jestem? to gra dla 2 graczy. Każdy z graczy dostaje 2 przygotowane wcześniej plansze z postaciami oraz zestaw 18 kart bogów. Gracze siadają naprzeciwko siebie i ustawiają na stole swoje plansze w taki sposób, by każdy z nich widział tylko swoje plansze. Rysunki postaci z kart muszą być ustawione pionowo. Karty postaci każdy z graczy kładzie obok siebie i nie pokazuje ich drugiej osobie. Talia kart z pytaniami leży na środku stołu.

 

Gramy na zmiany - najpierw zgaduje młodszy gracz. Pierwszy gracz wybiera jednego boga lub boginię i ustawia kartę tej postaci przed sobą w taki sposób, by drugi gracz jej nie widział. Drugi gracz (zgadujący) bierze karty pytań, tasuje je i po kolei zadaje pierwszemu z graczy pytania. Dzięki pytaniom eliminuje postaci, które nie pasują - po prostu zamyka ich rysunki na planszy. Im szybciej odgadnie o kogo chodzi, tym lepiej!

 

Proponowane przez nas zasady gry różnią się nieco od oryginalnych zasad do gry "Zgadnij Kto To?" i są tak skonstruowane, by najbardziej jak to możliwe wykorzystać edukacyjne walory gry. Jeśli chcecie, możecie też zasady trochę zmienić. Dobrej zabawy!

Przygotowanie gry

 

Przygotowaliśmy dla Was wyjątkową, mitologiczną wersję znanej gry "Zgadnij kto to?". Dzięki niej poznacie najważniejszych bogów pojawiających się w greckich mitach :) Nasza gra to świetny sposób na naukę poprzez zabawę - przecież w podstawie programowej dla szkoły podstawowej jest naprawdę dużo greckiej mitologii :)

 

Najpierw wydrukuj wszystkie strony z przygotowanego przez nas pliku z grą  (POBIERZ GRĘ). Najlepiej będzie, jak wykorzystasz nieco grubsze kartki - dzięki temu plansza i karty do gry będą wytrzymalsze :) Plik z grą zawiera od razu odpowiednią liczbę szablonów na pełny zestaw potrzebny do rozegrania gry (plansze z postaciami i karty bogów dla 2 graczy oraz talię przykładowych pytań do losowania).

 

Teraz musisz przygotować plansze z postaciami bogów dla graczy. Na kartach podpisanych jako Karta nr 1 i Karta nr 2 natnij oznaczone przerywaną linią pola (nie przecinaj jednej ze stron!). Do Kart nr 1 i 2 doklej od spodu strony z opisami cech i atrybutów poszczególnych bóstw. Pamiętaj, żeby nie posmarować klejem odciętych wcześniej fragmentów Kart! Teraz do tych pozostawionych "skrzydełek" naklej od spodu rysunki bóstw. Każdy z graczy musi mieć 2 plansze i 18 różnych bogów i bogiń :)

 

Na koniec wytnij karty z przykładowymi pytaniami oraz 2 zestawy podwójnych kart bogów. I to wszystko! Możecie już zagrać w Zgadnij którym bogiem jestem? :)

Posąg bogini Ateny (fot. Muzeum Archeologiczne w Atenach)

GRA RODZINNA "ZGADNIJ KTÓRYM BOGIEM JESTEM?"

ARCHEOLOGICZNE WARSZTATY W DOMU

Jak najłatwiej poznać bohaterów greckiej mitologii? Oczywiście trzeba zagrać w przygotowaną przez nas rodzinną grę!

 

Będą nam potrzebne tylko:

- nożyczki

- klej

- kilkanaście kartek grubszego papieru

przygotowana przez nas gra (POBIERZ GRĘ)

 

Pamiętajcie! Gra przeznaczona jest tylko do użytku niekomercyjnego - w domu albo jak zadanie w szkole :)

Mity to historie pełne fantastycznych postaci, stworzeń i zjawisk. Były tworzone, by wyjaśniać sens otaczającego świata. Mity przekazywano z pokolenia na pokolenia - czasami w formie ustnej, a czasami je zapisywano. Charakterystyczne dla mitów jest zwłaszcza to, że w historiach dotyczących zwykłych ludzi zawsze pojawiają się jakieś nadprzyrodzone siły - na przykład bogowie.

 

Zbiór mitów jakiegoś ludu to mitologia. Nie jest to jednak religia, tylko raczej wiele opowieści, które mogły być zmieniane lub przedstawiane na różne sposoby. Dlatego do dzisiejszych czasów mogło przetrwać kilka wersji tego samego mitu.

 

Dla każdego młodego Europejczyka (czyli Polaka też :) ) szczególnie ważna jest mitologia starożytnych Greków. Dlaczego? Bo to właśnie historie opowiedziane w greckich mitach są jednymi z podstaw europejskiej kultury. Słyszeliście o jabłku niezgody? Panicznym lęku? A może o syzyfowej pracy? Wszystkie te wyrażenia pochodzą z greckiej mitologii.

Warsztaty archeologiczne dla dzieci, szkół i przedszkoli

tel. 796-273-741 / 513-404-650

kontakt@archeologicznewarsztaty.pl

Wszystkie treści, materiały oraz elementy graficzne

umieszczone w tym serwisie podlegają ochronie prawnej.

© Archeologiczne Warsztaty.

Wszelkie prawa zastrzeżone. 

796-273-741 / 513-404-650

kontakt@archeologicznewarsztaty.pl