kontakt@archeologicznewarsztaty.pl

796-273-741 / 513-404-650

Wszystkie treści, materiały oraz elementy graficzne

umieszczone w tym serwisie podlegają ochronie prawnej.

© 2022 Archeologiczne Warsztaty.

Wszelkie prawa zastrzeżone. 

kontakt@archeologicznewarsztaty.pl

tel. 796-273-741 / 513-404-650

Warsztaty archeologiczne dla dzieci, szkół i przedszkoli

Prawie 90 lat temu (bo w 1933 roku) we wsi Biskupin na Pałukach (obecnie jest to część województwa kujawsko-pomorskiego) odkryto wystające z wysychającego jeziora drewniane konstrukcje.  Okazało się, że są to pozostałości świetnie zachowanej osady z wczesnej epoki żelaza sprzed niemal 2800 lat! Dzisiaj stanowisko archeologiczne w Biskupinie jest chyba najbardziej znanym miejscem związanym z archeologią w Polsce. O Biskupinie słyszał każdy :)

 

My postanowiliśmy przybliżyć Wam Biskupin jeszcze bardziej! Zapraszamy Was do wykonania w domu makiety biskupińskiej osady :)

Makieta osady w Biskupinie

 

Nie możesz odwiedzić Biskupina? Zrób go sobie w domu! Z nami to łatwe :)

 

Będą nam potrzebne tylko:

- nożyczki

- klej

- kilkanaście kartek grubszego papieru

- kredki albo pędzelki

- przygotowane przez nas szablony do wydruku i wycięcia (POBIERZ SZABLON MAKIETY)

Biskupin - co dokładnie tam odkryto?

 

Około 2800 lat temu nad Jeziorem Biskupińskim powstała obronna osada. Była otoczona wałem zbudowanym z drewnianych skrzyń wypełnionych ziemią i kamieniami. Do osady prowadził długi, drewniany most. W jej wnętrzu odkryto zaś ponad 100 drewnianych domów ustawionych regularnie w 13 rzędach.

 

Część archeologów uważa, że Biskupin był rodzajem obronnego schronienia, gdzie okoliczna ludność mogła się bezpiecznie ukryć w przypadku ataku nieprzyjaciół. Mogło być też tak, że na terenie osiedla biskupińskiego mieszkano w zimie, a w lato opuszczano go, żeby zamieszkiwać w mniejszych osadach, gdzie np. wypasano bydło albo uprawiano ziemie. Archeolodzy mają zawsze wiele pomysłów jak wytłumaczyć to, co wykopali :)

 

Choć osada w Biskupinie powstała w prahistorii (a konkretnie na samym początku zaczynającej się własnie epoki żelaza), to trochę przypominała współczesne szeregowe osiedle. Jest to najstarsze w Polsce takie stanowisko!

 

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Muzeum Archeologicznego w Biskupinie i odbywającego się tam każdego roku Festynu Archeologicznego :)

MAKIETA OSADY Z BISKUPINA

ARCHEOLOGICZNE WARSZTATY W DOMU

W Biskupinie została wybudowana rekonstrukcja osady odkrytej przez archeologów podczas wykopalisk (fot. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie).

Przygotowanie makiety

 

Przygotowaliśmy dla Was makietę chaty, bramy oraz fragmentu wału. Możecie złożyć po jednym elemencie lub wydrukować ich trochę więcej, by Wasz domowy Biskupin robił jeszcze większe wrażenie! A jeśli jesteś nauczycielem to możesz zbudować makietę razem ze swoimi uczniami - każdy wykona własną chatę, a potem wszystkie modele ustawicie obok siebie :)

 

Najpierw wydrukuj, wytnij i pokoloruj makietę (POBIERZ SZABLON DO KOLOROWANIA). Potem złóż i sklej elementy. I Biskupin gotowy :)

 

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy!
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Chcesz zaprosić nas do szkoły

albo przedszkola?

Napisz do nas!

Podoba Ci się historia i archeologia? Chcesz, żeby Twoje dziecko albo Twoi uczniowie polubili odkrywanie przeszłości?
Zaproś nas do swojej szkoły lub przedszkola!

Nasze zajęcia to jeszcze bardziej niesamowite aktywności i prawdziwe Dotykanie Przeszłości :)  Aktualną ofertę zajęć znajdziesz tutaj:

Uwaga - otwieramy zajęcia online! Szczegóły znajdziecie TUTAJ :)

Poznaj ofertę

zajęć z dojazdem!

Poznaj ofertę

zajęć online!

Tak prezentuje się nasza makieta :)