Tak prezentuje się nasza makieta :)

Poznaj ofertę

zajęć online!

Poznaj ofertę

zajęć z dojazdem!

Uwaga - otwieramy zajęcia online! Szczegóły znajdziecie TUTAJ :)

Podoba Ci się historia i archeologia? Chcesz, żeby Twoje dziecko albo Twoi uczniowie polubili odkrywanie przeszłości?

Zaproś nas do swojej szkoły lub przedszkola!


Nasze zajęcia to jeszcze bardziej niesamowite aktywności i prawdziwe Dotykanie Przeszłości :)  Aktualną ofertę zajęć znajdziesz tutaj:

Chcesz zaprosić nas do szkoły

albo przedszkola?

Napisz do nas!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy!
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Przygotowanie makiety

 

Przygotowaliśmy dla Was makietę chaty, bramy oraz fragmentu wału. Możecie złożyć po jednym elemencie lub wydrukować ich trochę więcej, by Wasz domowy Biskupin robił jeszcze większe wrażenie! A jeśli jesteś nauczycielem to możesz zbudować makietę razem ze swoimi uczniami - każdy wykona własną chatę, a potem wszystkie modele ustawicie obok siebie :)

 

Najpierw wydrukuj, wytnij i pokoloruj makietę (POBIERZ SZABLON DO KOLOROWANIA). Potem złóż i sklej elementy. I Biskupin gotowy :)

 

W Biskupinie została wybudowana rekonstrukcja osady odkrytej przez archeologów podczas wykopalisk (fot. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie).

MAKIETA OSADY Z BISKUPINA

ARCHEOLOGICZNE WARSZTATY W DOMU

Biskupin - co dokładnie tam odkryto?

 

Około 2800 lat temu nad Jeziorem Biskupińskim powstała obronna osada. Była otoczona wałem zbudowanym z drewnianych skrzyń wypełnionych ziemią i kamieniami. Do osady prowadził długi, drewniany most. W jej wnętrzu odkryto zaś ponad 100 drewnianych domów ustawionych regularnie w 13 rzędach.

 

Część archeologów uważa, że Biskupin był rodzajem obronnego schronienia, gdzie okoliczna ludność mogła się bezpiecznie ukryć w przypadku ataku nieprzyjaciół. Mogło być też tak, że na terenie osiedla biskupińskiego mieszkano w zimie, a w lato opuszczano go, żeby zamieszkiwać w mniejszych osadach, gdzie np. wypasano bydło albo uprawiano ziemie. Archeolodzy mają zawsze wiele pomysłów jak wytłumaczyć to, co wykopali :)

 

Choć osada w Biskupinie powstała w prahistorii (a konkretnie na samym początku zaczynającej się własnie epoki żelaza), to trochę przypominała współczesne szeregowe osiedle. Jest to najstarsze w Polsce takie stanowisko!

 

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Muzeum Archeologicznego w Biskupinie i odbywającego się tam każdego roku Festynu Archeologicznego :)

Makieta osady w Biskupinie

 

Nie możesz odwiedzić Biskupina? Zrób go sobie w domu! Z nami to łatwe :)

 

Będą nam potrzebne tylko:

- nożyczki

- klej

- kilkanaście kartek grubszego papieru

- kredki albo pędzelki

- przygotowane przez nas szablony do wydruku i wycięcia (POBIERZ SZABLON MAKIETY)

Prawie 90 lat temu (bo w 1933 roku) we wsi Biskupin na Pałukach (obecnie jest to część województwa kujawsko-pomorskiego) odkryto wystające z wysychającego jeziora drewniane konstrukcje.  Okazało się, że są to pozostałości świetnie zachowanej osady z wczesnej epoki żelaza sprzed niemal 2800 lat! Dzisiaj stanowisko archeologiczne w Biskupinie jest chyba najbardziej znanym miejscem związanym z archeologią w Polsce. O Biskupinie słyszał każdy :)

 

My postanowiliśmy przybliżyć Wam Biskupin jeszcze bardziej! Zapraszamy Was do wykonania w domu makiety biskupińskiej osady :)

Warsztaty archeologiczne dla dzieci, szkół i przedszkoli

tel. 796-273-741 / 513-404-650

kontakt@archeologicznewarsztaty.pl

Wszystkie treści, materiały oraz elementy graficzne

umieszczone w tym serwisie podlegają ochronie prawnej.

© Archeologiczne Warsztaty.

Wszelkie prawa zastrzeżone. 

796-273-741 / 513-404-650

kontakt@archeologicznewarsztaty.pl