Podoba Ci się historia i archeologia? Chcesz, żeby Twoje dziecko albo Twoi uczniowie polubili odkrywanie przeszłości?
Zaproś nas do swojej szkoły lub przedszkola!
Nasze zajęcia to jeszcze bardziej niesamowite aktywności i prawdziwe Dotykanie Przeszłości :) Aktualną ofertę zajęć znajdziesz tutaj:
Chcesz zaprosić nas do szkoły
albo przedszkola?
Napisz do nas!
Zadania na karcie pracy
Waszym zadaniem jest odnalezienie na wystawie lub na rekonstrukcji łodzi odpowiedniej gabloty lub odpowiedniego zabytku i udzielenie poprawnej odpowiedzi na pytania. Odpowiedzi wpisujemy we właściwe miejsce - kwadratowe pola na karcie pracy.
Kiedy odpowiecie już na wszystkie pytania trzeba będzie odgadnąć hasło. Ułożycie je z liter, które znajdują się na zaciemnionych kwadracikach - tam, gdzie wcześniej wpisywaliście odpowiedzi do zadań :)
I teraz ostatnia, najfajniejsza sprawa! Przejdź na podany adres albo kliknij przycisk niżej i wpisz otrzymane hasło. Jeśli jest ono prawidłowe będziesz mieć okazję poznać ulubioną rozrywkę Wikingów! ;)
Hasło wpisz DUŻYMI literami :)
Kiedy rozwiążecie już wszystkie zagadki dotyczące Muzeum Łodzi Wikingów to przeniesiecie się do drugiego miejsca - na stanowisko archeologiczne Gjellestad. Archeolodzy odkryli tam coś niesamowitego - pochówek łodziowy z czasów Wikingów! Pochówek łodziowy to taki zwyczaj - gdy zmarł ktoś ważny (np. król), to jego ciało składano do zakopanej w ziemi prawdziwej, ogromnej łodzi!
Archeolodzy ze Szwecji stworzyli trójwymiarową rekonstrukcję łodzi zakopanej w Gjellestad. Wycieczka po tej wirtualnej rekonstrukcji pomoże Wam odpowiedzieć na dwa ostatnie (numer 9 i 10) pytania z naszej karty pracy :)
Jak odbyć naszą wirtualną wyprawę?
Najpierw pobierzcie i wydrukujcie kartę do gry i dobrze przeczytajcie pierwszą stronę (POBIERZ KARTĘ DO GRY)! Teraz kliknijcie link niżej. Z jego pomocą przeniesiecie się na początek do Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo, w którym w trzech salach podziwiać można trzy ogromne wikińskie łodzie. Jednak nasza gra odbywać się będzie w innej, czwartej sali - tej z licznymi, małymi i dużymi eksponatami. Rozwiążcie wszystkie zagadki dotyczące tego miejsca (zadania numer 1-8 na naszej karcie pracy).
Hełm z okresu wikińskiego z miejscowości Gjermundbu w Norwegii (fot. Uniwersytet w Oslo).
Coś takiego! Nie ma rogów :)
Rozwiązywanie naszego quizu to sama przyjemność. Musicie spróbować!
WIKINGOWIE
ARCHEOLOGICZNE WARSZTATY W DOMU
Wikingowie - kim oni byli?
Na początek jeszcze tylko kilka słów o samych wikingach :) Wikingowie byli skandynawskimi (czyli pochodzącymi z Danii, Szwecji albo Norwegii) wojownikami, którzy w okresie od VIII do XI wieku naszej ery zawojowali dużą część Europy. Dotarli między innymi na Wyspy Brytyjskie, Grenlandię, Półwysep Iberyjski i w rejony basenu Morza Śródziemnego. Dopłynęli nawet do Ameryki Północnej! Podejmowali oni dalekie wyprawy, aby sprzedawać i kupować różne przedmioty, a także (niestety) żeby obrabować inne ludy. Dziś wikingowie kojarzą się nam przede wszystkim z rosłymi mężczyznami z długimi brodami i rogatymi hełmami na głowie. I tutaj uwaga! Hełmy wikingów nie wyglądały tak, jak widzimy to w bajkach - NIE MIAŁY ŻADNYCH ROGÓW!
Zagraj w grę i zwiedź razem z nami Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo!
Ponownie chcemy zaproponować Wam grę, która tym razem rozgrywać się będzie w świecie Wikingów. Przygotowaliśmy liczne archeologiczne zagadki, których rozwiązanie czeka na Was w dwóch niesamowitych miejscach: w Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo oraz na trójwymiarowej rekonstrukcji łodzi ze stanowiska archeologicznego Gjellestad! Jeśli uda się Wam odgadnąć wszystkie zagadki to poznacie hasło, dzięki któremu zalogujecie się na naszą tajemniczą stronę! Tam zaś czeka na Was prawdziwie wikińska zabawa! Jesteście gotowi?
Najważniejsza sprawa - nie rezerwujcie jeszcze biletów lotniczych do Norwegii! Wystarczy, że skorzystacie z udostępnionego przez muzeum zwiedzania 3D :)
tel. 796-273-741 / 513-404-650
kontakt@archeologicznewarsztaty.pl
Wszystkie treści, materiały oraz elementy graficzne
umieszczone w tym serwisie podlegają ochronie prawnej.
© Archeologiczne Warsztaty.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
796-273-741 / 513-404-650