Poznaj naszą ofertę!

Podoba Ci się historia i archeologia? Chcesz, żeby Twoje dziecko albo Twoi uczniowie polubili odkrywanie przeszłości?

Zaproś nas do swojej szkoły lub przedszkola!

 

Nasze zajęcia to jeszcze bardziej niesamowite aktywności i prawdziwe Dotykanie Przeszłości :)  Aktualną ofertę zajęć znajdziesz tutaj:

Chcesz zaprosić nas do szkoły

albo przedszkola?

Napisz do nas!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy!
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Teraz pora na złożenie swojego manuskryptu na pół i włożenie go do koperty. Na tym etapie KONIECZNA będzie pomoc OSOBY DOROSŁEJ! Na początku musicie zrobić stempel do pieczęci. Przyklejcie monetę do drewienka, dużego okrągłego markera albo tubki kleju w sztyfcie za pomocą mocnego kleju. Odczekajcie kilka dobrych minut, żeby moneta dobrze się przykleiła.

 

Podpalcie świeczkę i pozwólcie aby gorący wosk (najlepiej) lub parafina (trochę gorzej - kruszy się) skapnął na kopertę. Bądźcie przy tym ostrożni! Na koniec zdecydowanym ruchem odciśnijcie stempel w wosku. Jeśli za pierwszym razem się nie uda - nie przejmuj się :) To była najtrudniejsza część zadania.

 

Gotowe! Wykonaliście średniowieczną pieczęć :)

Wykonanie domowego pióra jest bardzo proste! Weź słomkę (jeśli jest składana to obetnij te składana cześć) i zaostrz jej jedną końcówkę, nacinając ją ukośnie. Teraz wytnij z szablonu piórko (POBIERZ SZABLON), natnij w odpowiednich miejscach i załóż piórko na słomkę. Nałóż trochę czarnej farby do małego słoiczka, dolej odrobiny wody (nie może wyjść zbyt płynne) i dobrze wymieszaj. Atrament gotowy!

 

Czas na wydrukowanie manuskryptu, pobierz go TUTAJ. Twoim zadaniem będzie teraz jak najdokładniejsze poprawienie średniowiecznych liter! Jeśli Ci się to uda, spróbuj napisać swoje imię w średniowiecznym stylu! 

Tak właśnie wyglądał inicjał  (powiększona pierwsza litera) w średniowiecznej książce.

Litera "O" ma w środku dużo miejsca i mógł się tam zmieścić nawet tak piękny obrazek :)

ŚREDNIOWIECZNY SKRYBA

ARCHEOLOGICZNE WARSZTATY W DOMU

Jak zmienić się w (domowego) średniowiecznego skrybę? Zobaczcie :)

 

Na początku będą potrzebne:

- plastikowa słomka

- nożyczki

- szablon pióra (POBIERZ SZABLON)

- mały słoiczek

- czarna farba

wzór średniowiecznego manuskryptu (POBIERZ WZÓR)

 

Do wykonania pieczęci przydadzą się:

- klej błyskawiczny (np. super glue albo kropelka)

- dużo moneta (np. złotówka)

- klej w sztyfcie, duży marker lub kawałek patyka - do niego przykleisz monetę

- zapałki, zapalniczka albo zapalarka gazowa

- świeczka (najlepiej kolorowa)

- koperta

Średniowiecze kojarzy się powszechnie z dość ponurymi, smutnymi czasami. Nic bardziej mylnego! Epoka średniowiecza była (dosłownie) niezwykle kolorowa :) O życiu ludzi w tych czasach wiemy bardzo dużo nie tylko dzięki znaleziskom archeologicznym, ale też dzięki zachowanym źródłom pisanym. Czyli dzięki starym księgom :)

 

W średniowieczu pisano w języku łacińskim, czyli po łacinie. Pisaniem zajmowali się głównie kopiści (skrybowie), odpowiednio wykształceni zakonnicy. W skryptoriach, specjalnych salach w klasztorach, przepisywali oni różnorodne księgi.  Pisano piórami (np. gęsimi) głównie na pergaminie, a w późniejszych etapach średniowiecza także na papierze. Atrament wytwarzano z przeróżnych naturalnych składników.

 

Kaligrafia to sztuka starannego i ozdobnego pisania. A same średniowieczne książki też były prawdziwymi dziełami sztuki. Stosowano iluminację, czyli wielobarwne zdobienia, inicjały, czyli powiększone pierwsze litery, oraz miniatury - ręcznie malowane obrazki w tekście.

Warsztaty archeologiczne dla dzieci, szkół i przedszkoli

tel. 796-273-741 / 513-404-650

kontakt@archeologicznewarsztaty.pl

Wszystkie treści, materiały oraz elementy graficzne

umieszczone w tym serwisie podlegają ochronie prawnej.

© Archeologiczne Warsztaty.

Wszelkie prawa zastrzeżone. 

796-273-741 / 513-404-650

kontakt@archeologicznewarsztaty.pl