Cieszymy się, że tu jesteś! Pamiętaj o polubieniu naszej strony na Facebook'u :)

Poznaj naszą ofertę!

Podoba Ci się historia i archeologia? Chcesz, żeby Twoje dziecko albo Twoi uczniowie polubili odkrywanie przeszłości?

Zaproś nas do swojej szkoły lub przedszkola!


Nasze zajęcia to jeszcze bardziej niesamowite aktywności i prawdziwe Dotykanie Przeszłości :)  Aktualną ofertę zajęć znajdziesz tutaj:

Chcesz zaprosić nas do szkoły

albo przedszkola?

Napisz do nas!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy!
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Po lewej amfora ze zbiorów Metropolitan Museum of Art, ok. 530 rok przed naszą erą (fot. Metropolitan Museum of Art). Po prawej amfora wydrapana przez nas. Jeszcze trochę musimy potrenować :)

Nasz archeologiczny Szop Kopacz uwielbia cywilizację starożytnej Grecji! Tutaj ogląda replikę naczynia czerwonofigurowego.

GRECKA AMFORA

ARCHEOLOGICZNE WARSZTATY W DOMU

Amfora to rodzaj naczynia służący najczęściej do przechowywania różnych płynnych substancji, jak oliwa albo wino. To właśnie amfory były chyba najpiękniej ozdabianymi greckimi naczyniami. Stwórzmy sobie czerwonofigurową amforę! Najpierw pokoloruj rysunek amfory za pomocą kredki świecowej. To ważne, żeby zrobić to dokładnie. Im dokładniej pokolorujesz amforę, tym wyraźniejszy wzór otrzymasz na końcu.

 

Kredka świecowa posłuży jako podkład, który zamalujemy farbą plakatową. Koniecznie musi być czarna! I uwaga - nie wyjeżdżamy za linie :) Teraz wystarczy tylko odczekać aż farba wyschnie.

 

Kiedy farba będzie sucha można zabrać się za wydrapywanie wzoru. Najlepiej zrobić to wykałaczką. Do Karty ze wzorem obrysu amfory dołączyliśmy przykładowe zdobienia, jakie możecie wydrapać na amforze. Podobne spróbowaliśmy zrobić sami - to wcale nie było trudne ;) Możecie tez wymyślić własne wzory albo poszukać innych przykładów w książkach lub internecie. Każdy pomysł jest dobry. A dzieło zaraz będzie gotowe!

Jak to zrobić we własnym domu? Już podpowiadamy!

 

Do zadania potrzebne będą tylko:

- Obrys greckiej amfory (POBIERZ KARTĘ)

- kredka świecowa w kolorze żółtym, pomarańczowym albo czerwonym

- mały pędzelek

- czarna farba plakatowa i troszeczkę wody

- wykałaczka

 

Pamiętajcie! Gra przeznaczona jest tylko do użytku niekomercyjnego - w domu albo jak zadanie w szkole i przedszkolu :)

Archeolodzy odkrywają jak wyglądało życie ludzi w dawnych cywilizacjach. Jedną z nich jest cywilizacja starożytnej Grecji i tym razem to właśnie tam przeniesiemy się z Archeologicznymi Warsztatami!

 

Grecja w starożytności była krainą wspaniałych świątyń, pierwszych filozofów, wielkich uczonych i wybitnych artystów. O życiu starożytnych Greków najwięcej dowiadujemy się, oglądając obrazy i zdobienia przedstawione na glinianych naczyniach zwanych "wazami".

 

Naczynia w antycznej Grecji malowane były na różne sposoby, czyli w różnych stylach. Najważniejsze z nich to styl czerwonofigurowy (jasne obrazy na ciemnym tle) oraz styl czarnofigurowy (ciemne zdobienia na jaśniejszym tle). Na naczyniach przedstawiano m.in. sceny związane z życiem codziennym albo sceny mitologiczne. Czasami malowano też wzory w postaci figur geometrycznych albo części roślin. Przedstawienia, czyli różne obrazki znajdujące się na zabytkach, archeolodzy określają słowem ikonografia.

 

Starożytna Grecja da się lubić! Wystarczy tylko stworzyć własną malowaną amforę :)

Warsztaty archeologiczne dla dzieci, szkół i przedszkoli

tel. 796-273-741 / 513-404-650

kontakt@archeologicznewarsztaty.pl

Wszystkie treści, materiały oraz elementy graficzne

umieszczone w tym serwisie podlegają ochronie prawnej.

© Archeologiczne Warsztaty.

Wszelkie prawa zastrzeżone. 

796-273-741 / 513-404-650

kontakt@archeologicznewarsztaty.pl