Podoba Ci się historia i archeologia? Chcesz, żeby Twoje dziecko albo Twoi uczniowie polubili odkrywanie przeszłości?
Zaproś nas do swojej szkoły lub przedszkola!
Nasze zajęcia to jeszcze bardziej niesamowite aktywności i prawdziwe Dotykanie Przeszłości :) Aktualną ofertę zajęć znajdziesz tutaj:
Chcesz zaprosić nas do szkoły
albo przedszkola?
Napisz do nas!
Na początek potnij papier pakowy na paski o jednakowej długości i szerokości (my zrobiliśmy paski 25x2,5 cm). Paseczki będziemy musieli namoczyć w rozpuszczonym w wodzie kleju. My nasz klej zrobiliśmy z wody i mąki pszennej. Najpierw dokładnie wymieszaliśmy 2 duże łyżki mąki pszennej w 1/2 szklanki zimnej wody. Po wymieszaniu dolaliśmy 1 szklankę wrzątku i znowu zamieszaliśmy. Nasz klej trzeba co jakiś czas mieszać, by mąka nie osiadała na dnie miseczki. Można też po prostu w czystej, ciepłej wodzie rozpuścić biały klej uniwersalny albo wikol.
Namoczone paski układamy pionowo jeden obok drugiego. Następnie podwijamy co drugi pasek i w powstałym miejscu układamy poziomo kolejny kawałek papieru. Paseczki wracają na miejsce, a my mamy już pierwszy poziom naszego domowego papirusu :) Teraz ponownie podwijamy co drugi z poziomych pasków (tym razem inne niż wcześniej) i znowu kładziemy pasek poziomy. Zobaczcie na filmie - to wcale nie jest trudne :) Czynność powtarzamy aż do uzyskania całej przeplecionej kartki.
Czekamy, aż nasza kartka wyschnie. Można ją w tym czasie czymś przecisnąć - będzie wysychała dużo wolniej, ale klej mocniej sklei. Jeśli po wyschnięciu brzegi papirusu się rozklejają można je wzmocnić używając zwykłego kleju szkolnego.
Teraz możemy przejść do pisania i rysowania po "papirusie". Jako podpowiedź użyliśmy przygotowane wcześniej wzory (POBIERZ KARTĘ). Na wzorze kładziemy papier do pieczenia i przerysowujemy ołówkiem rysunek ze wzoru. Odwracamy papier i teraz przerysowujemy rysunek na nasz "papirus". Użyliśmy papieru jako kalki! Przerysowany obrazek malujemy farbkami plakatowymi albo flamastrami. Obok możemy przerysować też różne hieroglify. Prawda, że fajne? ;)
Po lewej domowy "papirus" tuż po przepleceniu, a po prawej wyschnięty i już po pomalowaniu. Wesoły Sobek (egipski bóg wody przedstawiany z głową krokodyla) jest zadowolony z naszego dzieła :)
Karty papirusu i kalamus (trzcinowy pisak). To podstawowe narzędzia pracy egipskiego pisarza, czyli skryby.
EGIPSKI PAPIRUS
ARCHEOLOGICZNE WARSZTATY W DOMU
Chcesz poczuć się jak egipski skryba? Nic prostszego!
Do zadania potrzebne będą tylko:
- papier pakowy (tzw. szary papier)
- nożyczki
- 1/2 szklanki zimnej wody
- 1 szklanka wrzątku
- 2 stołowe łyżki mąki (my użyliśmy mąki pszennej) i sama łyżka też :)
- klej
- papier do pieczenia
- ołówek i gumka
- farby plakatowe i mały pędzelek
- wzory egipskich malowideł i hieroglifów (POBIERZ KARTĘ)
Jednym z największych osiągnięć starożytnych Egipcjan było wykształcenie własnego pisma. Znaki tego pisma nazywamy powszechnie hieroglifami, ale tak naprawdę pismo hieroglificzne było tylko jednym z kilku rodzajów pisma stosowanych w ciągu trwania całej cywilizacji starożytnego Egiptu. Najstarsze znane archeologom hieroglify pochodzą sprzed ponad 5000 lat.
Chyba najpopularniejszym materiałem piśmienniczym używanym przez Egipcjan był papirus. Wytwarzano go z pociętych na paski łodyg cibory papirusowej, zwanej też trzciną papirusową. Roślina ta porastała brzegi Nilu, czyli rzeki, nad którą powstało państwo faraonów. Gotowy materiał najczęściej przyjmował formę zwoju nawijanego na drewniane wałki.
Najstarszy znany zwój papirusu ma około 4400 lat, ale prawdopodobnie ten materiał był wykorzystywany do pisania jeszcze wcześniej. Po papirusie pisano trzcinowymi patyczkami lub za pomocą specjalnych trzcinowych pisaków, czyli kalamusów.
tel. 796-273-741 / 513-404-650
kontakt@archeologicznewarsztaty.pl
Wszystkie treści, materiały oraz elementy graficzne
umieszczone w tym serwisie podlegają ochronie prawnej.
© Archeologiczne Warsztaty.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
796-273-741 / 513-404-650